V Dolomitech táhnou proti motorkářům

Cestování mimo Českou republiku.
Uživatelský avatar
Charlie
Příspěvky: 3231
Registrován: úte 27. led 2009 22:55:04
Moto: BMW R1200GS ADV

V Dolomitech táhnou proti motorkářům

Příspěvekod Charlie » stř 05. srp 2020 16:41:58

Zvýšit bezpečnost provozu a snížit nehodovost, především s ohledem na motocyklisty, cyklisty a chodce, to jsou důvody, kterými vedení Trentina opatření obhajuje. Na horských silnicích, především těch frekventovaných v turistické sezoně, snížili rychlostní limit na šedesátku. Někde jen pro motocykly.

1.jpg

Na některých úsecích se omezení na 60 km/h vztahuje na všechna vozidla, ovšem někde je vysloveně určeno jen pro motocyklisty. V obcích samozřejmě i nadále platí padesátka, případně další limity určené aktuálním dopravním značením. Limit platí v obou směrech.
Italské zpravodajské weby připomínají, že to není nové opatření, podobná omezení vyhlašovala samospráva už v uplynulých letech na některých úsecích hlavních pasů v Dolomitech. Omezení letos platí od 25. července a trvá do odvolaní. Italské weby, které o něm informují, zaznamenaly velké množství čtenářů z Rakouska a Německa, zprávu tedy narychlo vydávaly i v němčině.
Maurizio Fugatti z vedení provincie Trentino odůvodňuje tento krok vysokým počtem nehod, které v letních měsících registrují. V loňském roce takto vzrostl počet mrtvých mezi dubnem a červnem

2.jpg

„Kromě posílení kontrol na silnicích jsme kontaktovali starosty, aby vyjmenovali silnice, které jsou nejfrekventovanější a nejnebezpečnější. Následně nás kontaktovali další starostové a žádali o rozšíření nových limitů i na další cesty,“ dodal.
Opatření se nelíbí dlouholetému prezidentovi motorkářské asociace Moto Club Trento Brunovi Garzettimu: „Je to nebezpečné a vytváří to chaos. Je třeba více kontrol a údržby silnic, aby byly bezpečnější.“ Nebezpečné situace budou podle něj vznikat hlavně v místech, kde budou auta, která mohou jet rychleji, motocyklisty předjíždět.
Garzetti hlavně apeluje na lepší údržbu silnic: „Jsou třeba svodidla typu New Jersey (betonové zátarasy – pozn. red.) a především je třeba vyčistit krajnice od zeminy a písku.“ Nebezpečnost svodidel pro motorkáře je v Itálii tradiční dlouholeté téma.
A připomíná, že na motorkách do oblasti míří stále více turistů, toto opatření by je ovšem mohlo od návštěvy odradit.
„Celé to působí dojmem, že úřady chtějí motorkářům jízdu prostě jen znepříjemnit a dosáhnout toho, že nebudou po těchto silnicích vůbec jezdit. Na rovnějších úsecích rozhodně nebyla povolená devadesátka nebezpečná, naopak v zatáčkách je i ta šedesátka na hraně. Kdo jezdí riskantně, může jet riskantně dál bez ohledu na nějaké značky. Reálný dopad na zvýšení bezpečnosti to mít nebude,“ míní Miloš Sochor, instruktor bezpečné jízdy z agentury Okruháři.cz, který má Alpy na motorce projeté.
Podobné značky zavádějí i Rakušané, snížená rychlost pouze pro motorkáře platí třeba na prvních 15 kilometrech silnice 119 z Greinu. Silnice stoupající v serpentinách z břehu Dunaje je oblíbená i mezi českými motorkáři, z české hranice u Gmündu je to na ni jen asi 60 kilometrů. Zatímco do standardního rakouského stokilometrového limitu se motorkáři i při svižné jízdě pohodlně vlezli, nyní je pro ně rychlost v celém úseku snížena na 70 kilometrů v hodině. Na auta se omezení nevztahuje, pro ně dál platí stovka.

Šedesátkou po Dolomitech
S.P.85 od Monte Bondone: od křížení se S.S. 45 Gardesana Occidentale přes obce Sardagna, Candriai, Vaneze, Norge, Vason, Viote, Lagolo, až po kruhový objezd se S.P.84 na Cavedine a S.P.251 na Ponte Oliveti, v okresech Trento a Madruzzo.
S.P.25 Garniga: od konce obydlené oblasti Garniga Terme, přes Garniga Vecchia, až po křižovatku v oblasti Viote s S.P.85 směr Monte Bondone, v okresech Garniga Terme a Trento.
S.P. 3 v Monte Baldo: kousek za centrem Brentonica, přes obce San Giacomo, San Valentino, Rifugio Graziani, Bocca di Navene, Dossioli, až po hranice provincie Verona, v okresech Brentonico e Avio.
S.S. 240 v oblastech Loppio a Val di Ledro, v úseku od Val D’Ampola až po centrum obce Storo, v okresech Ledro a Storo.
Jen pro motocykly platí šedesátikilometrový limit na dvou komunikacích:
S.S.42 v Tonale a Mendole: od Passo del Tonale, přes Vermiglio až po Fucine.
S.P.31 v Passo Manghen: od křižovatky s S.P.65 Panoramica della Valsugana, přes obce Calamento, Passo Manghen, Ponte Stue, Canton, až po křižovatku s komunikací S.P.232 ve Fiemme směr Molina, v okresech Telve a Castello-Molina di Fiemme.

Orientační mapky zde.
zdroj: MAFRA

Zpět na “Zahraniční cestování”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host