Podél silnic najdeme i barevné sloupky. Víte, co znamenají?

Povídání nad šálkem dobré brazilské kávy na volná témata.
Uživatelský avatar
Charlie
Příspěvky: 3221
Registrován: úte 27. led 2009 22:55:04
Moto: BMW R1200GS ADV

Podél silnic najdeme i barevné sloupky. Víte, co znamenají?

Příspěvekod Charlie » úte 04. pro 2018 9:04:45

Všimli jste si někdy, že kromě klasických bílých sloupků, ohraničujících krajnici vozovky, se občas podél českých silnic vyskytují i sloupky modré a červené? Nejde jen tak o nějaký rozmar, ale barvy mají na vybraných úsecích své opodstatnění. Řada řidičů ale vůbec netuší jaké.

1.jpg

Klasikou, která se určitě na první dobrou vybaví každému řidiči, jsou bílé sloupky, které lemují většinu českých silnic. Označují okraj silnice a díky zabudovaným odrazkám v noci řidičům usnadňují orientaci na vozovce. Na rozdíl od jejich kamenných předchůdců, tedy patníků, jsou vyrobeny z plastu, a tak při střetu nepředstavují pro vozidlo žádné ničivé nebezpečí.

Kromě těch klasických bílých ale můžeme na silnici vidět i sloupky červené nebo modré. Červené jsou umístěny tam, kde se k silnici připojuje účelová pozemní komunikace, tedy například lesní či polní cesta. Nejčastěji je najdeme mimo obec, mohou být klidně ale i v obci. Modré sloupky se pak vyskytují na místech, která v zimě často namrzají, převážně na mostech, propustcích a v nebezpečných zatáčkách.

2.jpg

Barevné odlišení není jen tak pro parádu, ale dává řidiči najevo, že by měl být v daném úseku opatrnější, případně i ubrat rychlost. Z lesní či polní cesty, z níž je často horší výhled, může do silnice vjet traktor či vozidlo lesní správy, a tak je dobré s tím počítat. Platí pro ně sice samozřejmě povinnost dát přednost v jízdě po silnici jedoucím vozidlům, vinou horšího výhledu při výjezdu z lesa je ale lepší být v těchto úsecích opatrnější.

A sundat nohu z plynu se doporučuje v zimním období i na místech označených modrými sloupky. To jsou totiž přesně ty úseky, kde vás může zaskočit námraza - stinné zatáčky, mostky přes potok nebo hráze rybníků. Tak na to myslete, až budete barevné sloupky na silnici míjet.
zdroj: seznam.cz

Zpět na “Kavárna u jedné stopy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host