Boreč - kopec, kde mizí sníh

V příspěvcích uvádějte zajímavá místa, která stoji zato navštívit. Pro každé takové místo založte vlastní téma. Nezapomeňte přiložit fotografie, adresu a případně i GPS souřadnice. U objektů s omezeným přístupem pak také otevírací dobu.
Uživatelský avatar
Charlie
Příspěvky: 3424
Registrován: úte 27. led 2009 22:55:04
Moto: BMW R1200GS ADV

Boreč - kopec, kde mizí sníh

Příspěvekod Charlie » stř 17. úno 2010 22:47:10

Národní přírodní památka Boreč se stejnojmennou naučnou stezkou. Chráněné území zaujímá plochu 18,7 ha a je chráněno již od roku 1951. Jedná se o jeden z nejpozoruhodnějších vrchů v CHKO České středohoří se zcela unikátním výskytem zvláštního geologického jevu tzv. mikroexhalací a ventarol.

Zdejší geologická zvláštnost spočívá v tom, že celý vrch je protkán sítí malých skalních puklin, které ústí jak na úpatí kopce, tak na jeho vrcholu, kde jsou uměle rozšířeny. V zimě pak nastává velice zajímavý jev spočívající v tom, že kopec dole na úpatí nasává studený vzduch z venkovního prostředí, který pak prochází celou soustavou vnitřních puklin, zde se ohřívá od okolní horniny, a je podstatně teplejší vyfukován zpět do ovzduší nahoře na temeni kopce. Rozdíl teplot unikajícího vzduchu vůči okolnímu prostředí může být až 20 °C. Uvnitř kopce se ohřívaný vzduch obohacuje o vlhkost, proto v tuhých zimách nad vyústěním vzniká masivní ojínění porostu a překrásné rampouchy. Hnací silou tohoto jevu je rozdíl teplot vzduchu - teplý vzduch stoupá vzhůru a studený klesá dolů. V létě pak působí zcela opačný efekt, teplý vzduch je nasáván na temeni kopce, průchodem vnitřními puklinami se ochlazuje a dole na úpatí je už ochlazený vyfukován zpět do ovzduší, teplota na výstupu zde činí okolo 4 °C. Teplota horniny uvnitř kopce nikdy neklesne pod 9 až 10 °C a celý efekt je tím větší, čím nižší je okolní teplota. Znamená to, že dosažený teplotní rozdíl je největší, je-li tuhá zima. V praxi to způsobuje také další doprovodný jev - v jámách na vrcholu kopce lze i uprostřed té nejtužší středoevropské zimy pozorovat čilý život různých drobných organizmů (živočichů i rostlin). Za zmínku stojí pozoruhodný výskyt borečky vzácné (Targionia hypophylla). Celý kopec tak funguje coby jakýsi obří přírodní akumulátor tepelné energie. Tuto „záhadu“ Borečského vrchu odhalil až v roce 1881 pražský univerzitní profesor Jan Krejčí se synem Prokopem. Celý unikátní jev lze pozorovat zejména v zimě, k jeho vysvětlení a dobrému poznání zde byla zřízena okružní naučná stezka Boreč, jež začíná i končí ve vesnici Režný Újezd.

Kde toto místo naleznete:
adresa: u obce Režný Újezd, okres Litoměřice
GPS: 50°30'51.226"N, 13°59'19.331"E
Přílohy
borec_1.jpg

Zpět na “Zajímavá místa v České republice”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů