Štola sv.Josefa v Dolním Studeném

V příspěvcích uvádějte zajímavá místa, která stoji zato navštívit. Pro každé takové místo založte vlastní téma. Nezapomeňte přiložit fotografie, adresu a případně i GPS souřadnice. U objektů s omezeným přístupem pak také otevírací dobu.
henena

Štola sv.Josefa v Dolním Studeném

Příspěvekod henena » pát 19. úno 2010 11:02:55

Štola sv. Josefa v Dolním Studeném

(Jednodenní výlet by stál za to i s motkama,které bychom mohli nechat u nás na zahradě,která je kousek)
(je to bez obrázků,bo je neumím vložit,zatím,ale učím se smisek )

Již sedmý rok provozuje Regionální muzeum v Jílovém u Prahy Štolu sv. Josefa, která se stala nedílnou součástí expozice o zlatě, i když umístěnou 3 km od budovy muzea. Štola sv. Josefa je jedním z mnoha důlních děl významné části jílovského zlatonosného revíru – Kocourském žilném pásmu. Štola je zakreslena na jedné z nejstarších dochovaných map jílovského revíru z roku 1718. Není tedy vyloučeno, že těžařské společnosti pracující zde v 18. století, pokračovaly ve starém důlním díle, možná již z doby předhusické (nejslavnější období těžby, s velkým rozsahem důlních prací, bylo ve 14. století). Jmenována je v „Seznamu hor a cechů v obvodu královského horního úřadu v Jílovém“ v druhé polovině 18. století, asi roku 1762, v Česnavském (Česenském) horstvu, jak se tato oblast nazývala. Jisté je, že původní štola se později rozrostla v důlní dílo, jehož přesný rozsah ani historie nejsou známy. Dále předkládáme některé zjistitelné údaje. Celková délka dosud známých chodeb je 280 m (z toho přístupno je 200 m). Profil chodeb je šikmý, odpovídající uložení hornin (metabazity), s mírným sklonem ve směru k řece Sázavě. Objem vytěženého materiálu z prostor, které jsou prozkoumány činí přibližně 1100 m3. Hlavní chodby mají sklon k ústí asi 6%. Pokud by těžební práce probíhaly středověkým způsobem ražení a vždy se pracovalo jen na jediném místě ražby, potom by práce na viditelném úseku dolu trvaly okolo 26 let. Vytěžená zlatá ruda byla z dolu dopravována povozy na pravý břeh Sázavy, na Žampach, kde byly rudní mlýny a kde se také ruda vypírala. Pravděpodobně se i hlušina dostávala z větší části k uložení na pravý břeh řeky, i k úpravě cesty tímto údolím. Přesnější zprávy z historie důlního díla, o výtěžnosti dolu ap. nejsou známy. Vzhledem k blízkosti dalších starých důlních prací zde ve stráni, není vyloučeno ani někdejší spojení dolu Josef s některou z nich.

Štola je otevřena
duben – říjen: sobota, neděle a svátky: 10 – 17 hod.
o prázdninách (červenec-srpen): také v úterý – pátek 13 – 17 hod.
V období listopad – březen: pouze pro předem objednané skupiny (nad 7 osob)
Vstup vzhledem k charakteru podzemí je umožněn dětem až nad šest let, mladší ve věku od 4 let pouze s doprovodem rodičů a s jejich písemným převzetím odpovědnosti za jeho bezpečný pobyt ve štole. Kojencům a batolatům vzhledem k charakteru štoly není vstup dovolen.
Pro tělesně handicapované občany a osoby trpící klaustrofobií se vstup do podzemí nedoporučuje. Průvodce má právo dle vlastního uvážení vstup do štoly těmto osobám nepovolit.
Vstupné: dospělí 50,– Kč, školní děti 30,– Kč, rodina 110,– Kč

Optimální počet osob na jednu skupinu je vzhledem k charakteru štoly 5–8, maximální počet 15. Prohlídka začíná přibližně každou půlhodinu („fasováním“ ochranných pomůcek – přilby a pláště). V případě většího počtu návštěvníků je nutno počítat s čekáním. Poslední prohlídka štoly je nejpozději vždy 30 minut před ukončením provozní doby
Z mimořádných důvodů (provozní, bezpečnostní apod.) může být prohlídková trasa zkrácena nebo i štola uzavřena. Tato mimořádná opatření jsou vždy uvedena na těchto stránkách.

Ve štole je po celý rok stejná teplota, okolo 8 stupňů Celsia. Doporučujeme proto vhodné teplé oblečení. Vaše dotazy zodpoví a informace podá provozovatel – Regionální muzeum v Jílovém u Prahy 241 950 791

Možností jak se dostat na místo, je několik. Doporučujeme vlak – posázavský Pacifik nebo bus MHD 332 ze stanice metra Budějovická. Mototuristy upozorňujeme, že parkování u štoly není možné! Nejbližší místa k parkování najdete v Jílovém (3 km), v Kamenném Přívoze (2 km), v Horním Studeném před závodem HAKI (1,5 km), na Žampachu (0,7 km) a v Dolním Studeném u památné lípy (0,5 km). Autobus zaparkuje jen v Jílovém nebo H. Studeném. Ze všech jmenovaných míst vede ke štole trasa naučné stezky Jílovské zlaté doly. Pět minut procházkou odtud roklí Kocour je další zajímavá technická památka – železniční viadukt

Zpět na “Zajímavá místa v České republice”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů