Přátelé,
pozor níže uvedený výklad POLICIE je poměrně dost zavádějící.
Zde je stanovisko ministerstva dopravy:Česká právní úprava nemá v zákoně o silničním provozu obecné pravidlo, že motorová vozidla nelze užívat mimo pozemní komunikace, takže úpravu je nutné hledat ve speciálních zákonech
- podle zákona o lesích je v lesích zakázáno jezdit a stát s motorovými vozidly; zákaz neplatí pro zaměstnance orgánu státní správy lesů v obvodu jejich působnosti při výkonu činnosti podle tohoto zákona a pro osoby, které vykonávají činnosti povolené zvláštními předpisy - porušení zákazu je přestupkem s pokutou do 5.000 Kč
- podle zákona o ochraně přírody a krajiny je zakázáno na celém území národních parků vjíždět a setrvávat s motorovými vozidly a obytnými přívěsy mimo silnice a místní komunikace a místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody (kromě vjezdu a setrvávání vozidel orgánů státní správy, vozidel potřebných pro lesní a zemědělské hospodaření, obranu státu a ochranu státních hranic, požární ochranu, zdravotní a veterinární službu a vozidel vodohospodářských organizací)
- podle zákona o ochraně přírody a krajiny je dále zakázáno na celém území chráněných krajinných oblastí je zakázáno vjíždět a setrvávat s motorovými vozidly a obytnými přívěsy mimo silnice a místní komunikace a místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody (kromě vjezdu a setrvávání vozidel orgánů státní správy, vozidel potřebných pro lesní a zemědělské hospodaření, obranu státu a ochranu státních hranic, požární ochranu a zdravotní a veterinární službu)
- podle zákona o ochraně přírody a krajiny je dále zakázáno na celém území národních přírodních rezervací je zakázáno vjíždět motorovými vozidly (opět kromě vozidel dtto)
- ostatní pozemky, např. pole či louky, podléhají omezení přinejmenším z hlediska ochrany vlastnického práva - žádný pozemek mimo veřejně přístupné pozemní komunikace nelze užít k jízdě motorovým vozidlem bez souhlasu vlastníka pozemku (§ 126 občanského zákoníku: vlastník má právo na ochranu proti tomu, kdo do jeho vlastnického práva neoprávněně zasahuje).
V extrémním případě může skutečně dojít i ke spáchání trestného činu proti životnímu prostředí:
nepřesná je však v takovém případě informace o pokutě až 100.000 Kč, neboť za trestný čin hrozí mj. i odnětí svobody a popř. i peněžitý trest, jehož výše je stanovena v trestním zákoníku pouze obecně, že peněžitý trest se ukládá v denních sazbách a činí nejméně 20 a nejvíce 730 celých denních sazeb a denní sazba činí nejméně 100 Kč a nejvíce 50 000 Kč (tzn. že peněžitý trest se pohybuje v rozmězí od 2.000 Kč do (ryze hypotetických) 36,5 mil. Kč; každopádně to ale může být víc než 100 tis. Kč.
Fenomén jízdy mimo silnici je také popsán v tomto videu:
viewtopic.php?f=35&t=663Charlie
