BMW R1200RT - vyhřívání sedadel

Uživatelský avatar
Štepán
Příspěvky: 18
Registrován: sob 04. dub 2020 11:16:59
Moto: BMW R1200RT (2006)

Re: BMW R1200RT - vyhřívání sedadel

Příspěvekod Štepán » stř 20. led 2021 23:10:32

Ahoj, také nechci zakládat nové téma, tak se zeptám tady. U přední sedačky mi nefunguje výhřev. Je to proměřené a je to sedačkou. Tak jsem si řekl, že to přes zimu nějak zkusím opravit. No tak jsem podle návodu výše rozkuchal sedačku a dostal se až k té topící dečce. Ale nic vypáleného tam nevidím, takže nevím co dál. Mám to skoro celé odčalouněné, molitan částečně odlepený. Jelikož netuším, jak ta dečka vevnitř vypadá, nechce se mi do toho řezat. Je mi jasné, že pokud by se to mělo opravovat, musí se někde sehnat "náhradní díl" a tu starou z toho vyříznout a vlepit novou. Otázka zní, kde se dá takový díl sehnat? Myslím takový, co by fungoval místo originálního výhřevu. Případně dělá toto nějaký odborník/čalouník? Díky za rady.

Uživatelský avatar
scooter68
Příspěvky: 6
Registrován: úte 29. lis 2016 0:34:46
Moto: BMW K1200LT
Tel: 0903395992

Re: BMW R1200RT - vyhřívání sedadel

Příspěvekod scooter68 » čtv 13. dub 2017 12:15:44

Dakujem Charlie,vyskušam to zapojit najprv bez montáže vyhrievacej dečky pod potah,a ked to "pojede" tak to tam šoupnem...:-)

Uživatelský avatar
Charlie
Příspěvky: 3424
Registrován: úte 27. led 2009 22:55:04
Moto: BMW R1200GS ADV

Re: BMW R1200RT - vyhřívání sedadel

Příspěvekod Charlie » ned 19. bře 2017 8:46:42

Ahoj,

sedadlo řidiče má 2-pin konektor:
- hnědá je mínus
- růžovo/černá je plus

sedadlo spolujezdce má 4-pin konektor:
- hnědá je mínus
- bílo/zelená je plus
- bílo/modrá je spínací kontakt pro stupeň 1 proti mínus kontaktu
- bílo/žlutá je spínací kontakt pro stupeň 2 proti mínus kontaktu

Vyhřívání je řízeno přes CAN bus, kontrolní jednotka hlídá odběr vyhřívání. Pokud Tvoje neoriginální vyhřívací tělesa budou mít větší odběr než originální, tak to pravděpodobně fungovat nebude.

Charlie ;-)

Uživatelský avatar
scooter68
Příspěvky: 6
Registrován: úte 29. lis 2016 0:34:46
Moto: BMW K1200LT
Tel: 0903395992

Re: BMW R1200RT - vyhřívání sedadel

Příspěvekod scooter68 » stř 01. úno 2017 23:57:48

Ahojte klubáci.Nechcem zakladat novu tému s rovnakym názvom,tak si dovolím dat dotaz do tejto.Kupil som R 1200 RT r.2011.Moto je vo full vybave,teda okrem vyhrievanych sedačiek.Tie tam pri kupe boli,ale prvy majitel bol "krpec",tak sedačky vymenil za extra znížené sedadlo,ovšem už bez vyhrievania.Ale pod sedadlom káble su,a ja by som chcel to znížené sedlo upravit na vyhrievané.Kupil som si na tento učel karbonové vyhrievacie telesá,vypínač,a vymením aj povodné konektory(kedže nemám tie "protikusy").Nemám,a nikde nemožem nájst schému zapojenia.Vedel by mi niekto z Vás v tomto smere pomoct?Na predné sedadlo ide dvoj pin konektor,na zadné 4 pin konektor.Privítam akukolvek užitočnu radu od Vás.Velmi pekne dopredu dakujem.
A ešte pár otázok mimo tému sedadla.Ked som hladal inzeráty na RT čko,občas som si pozrel aj nejaké na Rko,a tam som si všimol,že pomerne dost Rkovych modelov je vybavenych tlmičom riadenia.Ja ho na mojom RTčku nemám,a moja otázka teda znie-máte niekto na svojom RTčku tlmič riadenia?Montoval sa na nejaké RTčko aj sériovo,alebo ked ho máte,montovali ste ho dodatočne?A je vobec na RTčku potrebny?(respektíve nastala u vás situácia,že by sa bol zišiel v dany okamih?)

Uživatelský avatar
Charlie
Příspěvky: 3424
Registrován: úte 27. led 2009 22:55:04
Moto: BMW R1200GS ADV

Re: BMW R1200RT - vyhřívání sedadel

Příspěvekod Charlie » úte 26. led 2016 13:38:05

Jindro.

super, gratuluji. To je radost, když si člověk poradí sám, co? :ucenec:

Charlie ;)

Uživatelský avatar
Jindřich
Příspěvky: 22
Registrován: pát 10. dub 2015 13:13:32
Moto: BMW R1200RT
Bydliště: Kraskov

Re: BMW R1200RT - vyhřívání sedadel

Příspěvekod Jindřich » sob 23. led 2016 10:55:17

doplnění pro úplnost:

Už topí i sedlo řidiče.

Koženku sedla jsem z poloviny odsponkoval, aby se dal potah částečně stáhnout a první co jsem uviděl, byla černá tečka vypálená uprostřed v molitanu. Bylo vidět topnou dečku, jak prosvítá.
Z přední části sedla jsem prořízl překrývací asi 5 mm silnou vrstvu molitanu, odklopil molitan a následně i topnou dečku tak daleko až byly vidět kabely a v místě oné černé vypálené díry byly oba dráty vytržený. Propojil jsem je, zkusil konektory ve svorkovnici propojit přes pípák, pípal, takže v pořádku. Zaklopil jsem dečku i molitan zpět, aby se to v budoucnu nehýbalo, proložil jsem vrstvy oboustrannou lepící páskou, přetáhl zpět koženku, vyzkoušel na motorce, že topí a druhý den jsem skočil k čalouníkovi, aby přisponkoval koženku zpět. Jo ještě bych dodal, že příčinou bylo, že některý předešlý vlastník vytrhl nejdřív konektor ze sedla a následně pak dráty z topné dečky, aby se to neopakovalo, konektor jsem připevnil zpět stahovací el. páskou.

Uživatelský avatar
Charlie
Příspěvky: 3424
Registrován: úte 27. led 2009 22:55:04
Moto: BMW R1200GS ADV

Re: BMW R1200RT - vyhřívání sedadel

Příspěvekod Charlie » pon 02. lis 2015 20:40:06

Jindro,

tak to je super způsob opravy - zapnutí vypínače. :palec:

Tak ať Ti brzy topí také to přední. Teď už to bude potřeba. :ucenec:

Charlie ;)

Uživatelský avatar
Jindřich
Příspěvky: 22
Registrován: pát 10. dub 2015 13:13:32
Moto: BMW R1200RT
Bydliště: Kraskov

Re: BMW R1200RT - vyhřívání sedadel

Příspěvekod Jindřich » pon 02. lis 2015 19:31:35

Pokud by měl někdo stejný problém, zde je moje momentální situace:

Podle rady jsem zkusil napojit přední sedlo na přímo na 12V a nestalo se nic, následně přišel elektikář, konstatoval, že je chyba přímo v sedle, zjistil, že k sedlu po zapnutí proud jde a to v impulzech(měřák ukazoval střídavě 0 a 12V).

Potom jsme chtěli změřit zadní sedlo a při otočení jsem ke svému údivu uviděl na spodku na pravé straně třípolohový vypínač - je přístupný i při nasazeném sedle,jen se o něm musí vědět. Hned jsem ho zapnul a HURÁ zadní sedlo topí.

Pro dopnění: na palubním displeji je v pravém dolním rohu piktogram, který tečkami na levo signalizuje zapnutí předního a na pravo zadního sedáku. Zkoušel jsem i digitálním teploměrem změřit na kolik to topí: při zapnutí na druhou polohu byla hodnota 21°C a to po 30ti minutách a okolní teplotě 10 °C. Nedokážu říct jestli je to dost.

Teď jen dořešit přední sedlo, až přijdou zimní večery, asi ho odčalouním a zkusím zda není vytržený kabel.

Uživatelský avatar
Charlie
Příspěvky: 3424
Registrován: úte 27. led 2009 22:55:04
Moto: BMW R1200GS ADV

Re: BMW R1200RT - vyhřívání sedadel

Příspěvekod Charlie » pon 19. říj 2015 20:13:52

Ahoj Jindro,

už vím, to byla BMW MOTO AMBULANCE v Písku. Na Tvoje RT svítilo slunce a nevěděli jsme, jestli to skutečně topí, nebo je to předzvěst energie hot food z indické restaurace. :ucenec:

Pokud nemáš kolem sebe šikovného auto/moto elektrikáře a chceš to řešit sám, tak není nic jednoduššího, než připojit vyhřívání na 12V SS a zjistit zda to topí bez spínače a řídící jednotky. Nenechávej to ale zapnuté dlouho, protože je to bez regulace. Pokud to bude topit, chyba může být v kabeláži nebo spínači.

Sledovač signálu běžně na naše akce nebereme, ale je možné se na tom domluvit.

Nejlépe by ale bylo moto svěřit odborníkovi - elektrikáři, pokud se v tom sám nevyznáš.

Charlie ;)

Uživatelský avatar
Jindřich
Příspěvky: 22
Registrován: pát 10. dub 2015 13:13:32
Moto: BMW R1200RT
Bydliště: Kraskov

Re: BMW R1200RT - vyhřívání sedadel

Příspěvekod Jindřich » pon 19. říj 2015 7:19:24

spolujezdcovo sedadlo nefungovalo ani přes diagnostiku, o předním jsme spolu prohlásili, že hřeje, i když mě se zálo, že né, ty jsi říkal, že to hřeje jen tak trochu, já myslím, jestli jsme to spíš nezahřáli dlaní.
Spínač jako takový jsem nerozebíral, je to zevnitř v jednom společném pastu s moc dalšími věcmi a nechci riskovat, že někde praskne.
Ten bezdrátový sledovač bych mohl využít?

Uživatelský avatar
Charlie
Příspěvky: 3424
Registrován: úte 27. led 2009 22:55:04
Moto: BMW R1200GS ADV

Re: BMW R1200RT - vyhřívání sedadel

Příspěvekod Charlie » ned 18. říj 2015 8:07:19

Ahoj Jindro,

a zkoušel jsi ten vypínač odpojit od kabeláže a propískat jej? Už si přesně nevzpomínám na tento konkrétní případ, ale předpokládám, že vyhřívání fungovalo po jeho aktivaci diagnostikou. Je to tak? To tedy ukazuje na vadný spínač, konektor nebo kabeláž od spínače.

Relátka tam nejsou. Řídí to modul ZFE přes CAN-BUS.

Pokud by byla chyba někde v kabeláži, tak na to máme pomůcku - bezdrátový sledovač signálu, který umí bez rozpojení kabelů identifikovat jejich polohu v motocyklu a vyhledat konkrétní žílu ve svazku a její přerušení.

Charlie ;)

Uživatelský avatar
Jindřich
Příspěvky: 22
Registrován: pát 10. dub 2015 13:13:32
Moto: BMW R1200RT
Bydliště: Kraskov

BMW R1200RT - vyhřívání sedadel

Příspěvekod Jindřich » sob 17. říj 2015 14:11:10

na moji motorce BMW r 1200 RT r.v.2005 nefunguje vyhřívání ani jedné sedačky. Na základě diagnostiky Charlie konstatoval, že problém je ve spínači na řidítkách, tak jsem ho rozdělal, vystříkal kontoxem a vyčistil, ale nepomohlo to. Snažil jsem se propípat kabely,ale nezjistil jsem nic.

Má někdo shéma? Nebo radu co kde zkusit rozpojit a proměřit? Jsou sedla napojena pres spínač přímo na 12 V nebo to je přes relátko? Není někde pojistka?

Jindřich


Zpět na “SERVIS”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů