Policie může zabavovat registrační značky

Nejen ze světa BMW motocyklů...
Uživatelský avatar
Charlie
Příspěvky: 3391
Registrován: úte 27. led 2009 22:55:04
Moto: BMW R1200GS ADV

Policie může zabavovat registrační značky

Příspěvekod Charlie » sob 01. led 2022 13:15:38

Od dnešního dne může policie zabavovat registrační značky a platí také povinný odstup od cyklistů.

Nový rok začal teprve před pár hodinami a už s sebou přinesl několik změn pro řidiče. Nově musí při předjíždění dodržovat bezpečnou a přesně stanovenou vzdálenost od cyklistů, počítat s tvrdším potrestáním v případě neoprávněného parkování na místě vyhrazeném pro invalidy a také se musí připravit na možnost, že jim policie při nezaplacení pokuty zabaví registrační značku.

1.jpg

Dva body navíc
Až do konce prosince platilo, že za neoprávněné parkování na místě vyhrazeném pro invalidy hrozí řidičům pokuta na místě do 10 000 Kč. Šlo ovšem o přestupek nebodovaný, což se ale 1. ledna změnilo. Nově se řidiči, kteří se takového přestupku dopustí, musí připravit na dva trestné body do karty řidiče.

Bezpečnost cyklistů
S novým rokem začíná také platit tolik diskutovaná povinnost dodržet při předjíždění cyklisty bezpečný rozestup. Ten byl stanoven na 1,5 metru. Původně bylo v návrhu poslance Petra Dolínka zavedeno také poměrně tvrdé potrestání těch, kteří by tento rozestup nedodrželi.

Šlo o sedm trestných bodů, zá řízení na půl roku a potu až 10 000 Kč. I proto, že je ale zatím poměrně složité rozestup měřit, tento tvrdý postih neprošel. Řidiči se ale i tak musí připravit na případné potrestání, a to v podobě sankce ve výši až 2000 Kč.

Pozor na nezaplacené pokuty
V platnost právě dnes vstupuje také nová pravomoc jak pro státní, tak městskou či obecní policii. Ta bude moci nově zabavovat registrační značky těm, kteří nezaplatí pokutu nebo budou mít nějaké nezaplacené z minulosti. Ačkoliv zákon, který jim to umožňuje začíná platit 1. ledna, použití v praxi bude probíhat o něco později protože se čeká na propojení systémů policie a Celní správy.

Právě Celní správa má totiž v gesci případné vymáhání starších nezaplacených pokut. Proto je potřeba, aby svá data zpřístupnila také policistům. Ti mohou k zabavení značek, ale také k nasazení botičky, přistoupit ve chvíli, kdy u kontrolovaného řidiče zjistí starší nezaplacené pokuty. Ale zároveň také u těch, kteří nebudou chtít zaplatit na místě a bude u nich podezření, že by zaplatit nemuseli, typicky jde především o cizince.

Než k takovému kroku ale policista nebo strážník sáhne, nabídne řidiči všechny nezaplacené pokuty uhradit. A to jak hotově, tak kartou. Městská policie, která tuto pravomoc také dostává, ji však bude moci využívat jen v případě, že neuhrazené pokuty dostal řidič jen na území obce, pod kterou zrovna spadají.
zdroj: FTV Prima

Zpět na “Novinky / Zajímavosti”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti