Změny v dopravních předpisech 2017 - Evropa

Povídání nad šálkem dobré brazilské kávy na volná témata.
MantaFranta
Příspěvky: 3
Registrován: pon 16. led 2017 11:03:57

Re: Změny v dopravních předpisech 2017 - Evropa

Příspěvekod MantaFranta » sob 21. říj 2017 23:52:06

Tak to u nás musí mít helmu i cyklista :)

Uživatelský avatar
Charlie
Příspěvky: 3424
Registrován: úte 27. led 2009 22:55:04
Moto: BMW R1200GS ADV

Změny v dopravních předpisech 2017 - Evropa

Příspěvekod Charlie » pát 06. led 2017 7:17:41

Některé evropské země byly pro tento rok velmi kreativní ve vymýšlení nových pastí pro řidiče. Nejdůležitější novinky najdete v následujícím přehledu.

487456069.jpg

Francie
V této zemi se mimo jiné rozhodli bojovat s vozy, které mají nadmíru zatmavená přední boční okénka. Nově je to posuzováno tak, že pokud policista nevidí na posádku uvnitř, případně je vozidlo naskrz neprůhledné, bude udělena pokuta 135 euro.
Další novinkou je povinnost nošení rukavic při jízdě na motocyklu. Musí je mít jak řidič, tak i spolujezdec.
Značné komplikace čekají na ty, kteří se chystají jet autem do Paříže. Od dubna musí mít totiž i zahraniční vozidla patřičnou ekologickou plaketu. Oblasti, do kterých se už nebude smět bez plakety vjet, jsou označeny tabulí s namalovanou značkou zákaz vjezdu a nápisem Zone Circulation Restreinte. Za vjezd bez plakety se bude vymáhat pokuta minimálně 68 eur. Vozidlo půjde po zaplacení poplatku zaregistrovat přes internet.

Vozidla, kterým je nyní více než 20 let, nemají ve Francii nárok na získání žádné plakety. Známky různých kategorií jsou šedivé, hnědé, oranžové, žluté, fialové a zelené. Ani nejmodernější dieselová auta nemůžou získat fialovou plaketu, která je vyhrazena pro benzinové vozy s normou Euro 5 a 6, a rovněž pro hybridy a vozy na CNG a LPG. Zelenou získají pouze elektromobily a auta na vodíkový pohon.
Kromě Paříže se podobné zóny zavádějí také v dalších francouzských městech, například v Grenoblu, Lyonu. Brzy se připojí další.

Rakousko
V této zemi je třeba si nyní ještě více než dříve dávat pozor na radary se záznamovou technikou. Novela silničního zákona totiž umožnila, že fotografii pořízenou tímto zařízením lze použít jako důkaz při prokazování také jiných přestupků než je překročení rychlosti. Konkrétně se jedná o nepoužití bezpečnostního pásu, telefonování bez hands-free sady, jízdy bez ochranné přilby (na motocyklu), případně obsazení vozidla větším množstvím osob než je přípustné.

Třeba je také si dávat na novou dodatkovou tabulku (obrázek zástrčky), kterou budou opatřena parkovací místa u dobíjecích stanic. Pokud tam zaparkuje člověk, který má pod kapotou běžný vznětový nebo zážehový motor, dostane stejnou pokutu, jako kdyby stál na místě vyhrazeném pro invalidy.
ÚAMK varuje také informuje o zvýšení sazeb za parkování ve Vídni a v Klagenfurtu. Více se také bude platit v případě odtahu bezohledně parkujících aut.

Skotsko
Pokuta 100 liber nyní v této zemi hrozí lidem, kteří si v automobilu zapálí cigaretu za přítomnosti osob mladších 18 let. Podobné opatření již dříve zavedli také v Anglii a ve Walesu, platí rovněž v Itálii.

Chorvatsko
Zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH), které začalo platit od začátku roku, zcela nepochybně zdraží jídla a nápoje podávaná v restauracích, kavárnách či cukrárnách. Zatímco ještě vloni platila desetiprocentní sazba daně, nyní to je už 25 procent. Faktické navýšení účtů při placení bude ale nejspíše ještě vyšší. Možná se tak vrátí časy, kdy se do této země cestovalo s bochníkem chleba a zásobou paštik.

821860481.jpg

Německo
Zdražuje se STK. Za absolvování technické kontroly se nyní bude platit částka v rozmezí 35 až 55 eur. Přesné taxy závisí na cenové politice jednotlivých spolkových zemí.
Naopak minimálně ještě celý letošní rok budeme v osobních autech jezdit po zdejších "autobahnech" zadarmo. To, zda vůbec mýto zavedeno bude, záleží na výsledku letošních voleb. Od okamžiku rozhodnutí bude zavádění mýta do praxe trvat podle odborníků zhruba tři čtvrtě roku. Reálný termín zavedení mýta tak je zřejmě polovina roku 2018, spíše však až začátek roku 2019.

Slovensko
V obcích se teď můžete setkat s větším množstvím přiopilých cyklistů. Mají totiž povoleno 0,5 promile. V takovém stavu ale mohou jezdit právě jen a pouze na vozovkách v obci, případně na cyklostezce. Mimo obec musí být nadále střízliví.

Nizozemsko
Také řidiči elektrokol mají teď v této zemi povinnost nosit na hlavě helmu. Platí to ale jen při jízdě na modelech, jejichž maximální rychlost přesahuje hranici 25 km/hod.
zdroj: CN Invest


Zpět na “Kavárna u jedné stopy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů