Otáčení v křižovatce - legálně

Povídání nad šálkem dobré brazilské kávy na volná témata.
Uživatelský avatar
Charlie
Příspěvky: 3419
Registrován: úte 27. led 2009 22:55:04
Moto: BMW R1200GS ADV

Otáčení v křižovatce - legálně

Příspěvekod Charlie » čtv 14. dub 2022 8:16:41

Za otáčení na semaforech hrozí vysoká pokuta. Existuje ale výjimka, o které řidiči nevědí.

Ne každý řidič u nás ví, že otáčet se na světelné křižovatce do protisměru, je u nás zakázáno. Toto ustanovení je totiž oproti zvyklostem v jiných evropských zemích nebo třeba v USA dosti neobvyklé. Přitom nejde o mírně trestaný přestupek. Šofér, který se na semaforech otočí a bude přistižen policií, může na místě zaplatit pokutu až dva tisíce korun. Existuje ale častá situace, kdy je to možné provést zcela legálně. Většina řidičů o této výjimce však nikdy neslyšela.

semafor.jpg

Otočení na světelné křižovatce do protisměru řidičům mnohdy ušetří několik drahocenných minut. Než aby zdlouhavě hledali místa k legálnímu otočení, prostě se raději otočí na semaforech, přestože jim hrozí vysoká pokuta. Jde to ale i zcela legálně, jen musíte vědět, kdy Zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích v paragrafu 24, písmene b říká, že řidič nesmí couvat ani se otáčet na křižovatce s řízeným provozem a v její těsné blízkosti.

Bliká-li tedy na semaforu žluté světlo, nejde v tu chvíli o křižovatku s řízeným provozem, a tudíž se řidiči mohou beztrestně otočit. Musí ale přitom dbát zvýšené opatrnosti a dodržovat stejná pravidla jako při otáčení na klasické křižovatce bez semaforů. Jiná situace by nastala, kdyby křižovatku řídil policista. Pak se opět jde o křižovatku s řízeným provozem.

Podle ustanovení zákona se řidič nesmí dále otáčet na nepřehledných nebo jinak nebezpečných místech, například v nepřehledné zatáčce a v její těsné blízkosti, před nepřehledným vrcholem stoupání pozemní komunikace, na něm a za ním, na přechodu pro chodce, na přejezdu pro cyklisty, na železničním přejezdu a v jeho těsné blízkosti, v tunelu a v jeho těsné blízkosti či na pozemní komunikaci s jednosměrným provozem.

Pozor si řidiči musí dát také na dopravní značku zákaz otáčení (B25). Tu musí respektovat, jinak se rovněž dopouští přestupku. Nejčastěji se nachází na nebezpečných nebo nepřehledných místech. Za porušení výše zmíněných pravidel hrozí pokuta až 2000 korun, bude-li pachatel při konání přestupku přistižen.
zdroj: FTV Prima

Zpět na “Kavárna u jedné stopy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host