Co ukazuje mapka v pravém sloupci.

Jak vložit do příspěvku fotku, mapu nebo video atd.
Uživatelský avatar
Charlie
Příspěvky: 3438
Registrován: úte 27. led 2009 22:55:04
Moto: BMW R1200GS ADV

Co ukazuje mapka v pravém sloupci.

Příspěvekod Charlie » sob 18. dub 2009 9:37:28

Dostal jsem několik dotazů na mapku, kterou máme v pravém sloupci stránky.

radar.jpg

Tak zde je vysvětlení.

Jedná se o vizualizovaná data z meteorologických radiolokátorů, která slouží k detekci výrazné srážkové oblačnosti (bouřky do cca 250 km). Mohou být použity pro odhad okamžitých intenzit srážek do cca 150 km od radaru.

Princip funkce radaru je založen na zpětném rozptylu mikrovln (cm-vln) na vodních kapkách a ledových krystalcích ve srážkách a oblačnosti. Vysílač generuje krátké vysokoenergetické pulsy elektromagnetického vlnění, které anténa vyzařuje v podobě úzkého svazku do atmosféry. Část energie se !odrazí" (přesněji: zpětně rozptýlí) od cílů meteorologických (srážky) či jiných (terén, letadla apod.). Část zpětně rozptýlené energie je zachycena anténou a zpracována přijímačem radaru. Podle polohy antény (azimut, elevace) a času mezi vysláním a příjmem pulsu se určuje poloha cíle. Množství odražené energie je úměrné intenzitě (radiolokační odrazivosti) cíle.
radar_mapka.jpg
radar_mapka.jpg (32.24 KiB) Zobrazeno 7768 x

Intenzita srážek v mm za hodinu je vyznačena touto barevnou škálou.
skala.gif
skala.gif (1.92 KiB) Zobrazeno 7768 x

Mapka se aktualizuje vždy po 30 minutách. Pokud vám tedy nesouhlasí čas na mapce s aktuálním časem (+/- 30 min), pak zřejmě neproběhl reload stránky. Klikněte na tlačítko Aktualizovat / Obnovit stránku
nahoře na liště.

Aplikaci může použít např. pro plánování vyjížďky. Prostě vyrazíte směrem, kde radar nedetekuje žádné srážky. A naopak. Kdo chce zažít dobrodružství, tak si cestu naplánuje přesně do červeně až bíle vyznačených oblastí.

Charlie ;)

Zpět na “Návody”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host