Motorkářský anděl Rafael - Einbenstein an der Thaya (A)

Cestování mimo Českou republiku.
Uživatelský avatar
LJM66
Příspěvky: 78
Registrován: čtv 20. úno 2014 10:32:42
Moto: BMW R850R-Polizei
Bydliště: Jihlava

Motorkářský anděl Rafael - Einbenstein an der Thaya (A)

Příspěvekod LJM66 » pát 11. zář 2015 19:27:50

V našem klubu jsme sice většinou už velcí kluci, ale v podstatě v nás zůstali hračičkové… Na každém srazu hltáme (kromě skvělých gastro zážitků) většinou i nějakou technickou památku. O jedné - vlastně o dvou - které jsem nedávno objevil, se rád s Vámi podělím...

Rád se na motorce sólo toulám i moravsko-rakouským pohraničím. Na motorkářsky oblíbené Thayatal Bundesstrasse (Cesta údolím Dyje) číslo 30, jsem nedávno ve směru od západu na východ, z městečka Raabs an der Thaya do Drosendorf an der Thaya, projížděl malou vesničku Eibenstein (an der Thaya - jak jinak).
Silnice se tam těsně vine hraničním údolím Dyje mezi několika prudkými kopci. Na pravém je romantická zřícenina stejnojmenného hradu a na levém skalnatém kuželu zase malebný kostelík. Dole pod kostelíkem je těsně u silnice malé parkoviště pro motocykly a osobní vozy. Z něj k tomu kostelíku vede k mému překvapení moderní kabinová lanovka, nebo snad technicky přesněji šikmý výtah?! Zastavil jsem a šel vše zvědavě prozkoumat a zadokumentovat.
eibenstein1.jpg
eibenstein1.jpg (30.33 KiB) Zobrazeno 6403 x
eibenstein2.jpg
eibenstein2.jpg (30.5 KiB) Zobrazeno 6403 x

Co jsem zjistil? Výtah, se jmenuje Lazar (=Lazarus). Je jen pár let starý (2013). Vznikl z podnětu místního faráře a díky finančnímu daru jednoho manželského páru. Má nejen ulehčit cestu do kostela starším lidem (-cestu nahoru jinak tvoří 66 příkrých schodů), ale může fungovat i jako meditační či mystická „cesta do nebe“ (- „Wege zum Himmel“). Jezdí na zvláštní žetony (za 1euro), které se dají koupit po obchůdcích, trafikách a benzínkách v okolí. Cestou nahoru (4 minuty) v něm symbolicky zní Mozartova verze eucharistické písně „Ave verum corpus“, už od středověku zpívané při pozdvihování a požehnání... Stejně dlouhý sjezd dolů do říčního údolí zase hudebně podmalovává „naše“ Vltava… Kabina je dimenzovaná pro čtyři stojící osoby a pro technické nadšence dodávám, že výtah po vyklopení části bočních stěn počítá i s přepravou rakve - nahoře u kostelíka je i místní hřbitov… (Pst - u výtahu je i jedna geokeška…)



U parkoviště mě ale ještě navíc zaujala drobná směrovka „Motorrad Angel“ ukazující kamsi na druhý (pravý) břeh Dyje.
eibenstein9.jpg
eibenstein9.jpg (36.03 KiB) Zobrazeno 6403 x
Po ani ne stometrovém přejezdu (cesta L173) jsem překvapeně uviděl na protější velké louce u lesa ooooobrovskéééééého lesklého anděla na motorce…
eibenstein3.jpg
eibenstein3.jpg (27.28 KiB) Zobrazeno 6403 x
eibenstein4.jpg
eibenstein4.jpg (25.73 KiB) Zobrazeno 6403 x
eibenstein5.jpg
eibenstein5.jpg (25.72 KiB) Zobrazeno 6403 x
U něj jsem našel prostý dřevěný kříž a pár „totemů“ s malými fotkami motorkářů. Každá doplněná bohužel už dvěma letopočty…
eibenstein6.jpg
eibenstein6.jpg (35.29 KiB) Zobrazeno 6403 x
Bylo mi sice jasné, oč jde, ale až doma z internetu jsem zjistil celou šíři informací spojených s tímto místem.
V Rakousku údajně zahyne každý rok kolem 100 motorkářů. Ve farnosti Eibenstein an der Thaya se už mnoho let schází motorkáři z širokého okolí a vzpomínají na své mrtvé kamarády. Největší fest je zřejmě spojen se slavností Božího těla, kdy se zde na louce slouží velká mše Obrázek(v roce 2014 pro 584 motorkářů) a jezdí se i v koloně po okolí. Součástí cca 20km jízdy-procesí je i terénní džíp s dvěma knězi a monstrancí ukovanou z rotačního pluhu… V kostele je uložena pamětní kniha zemřelých motorkářů (a její virtuální podoba je přístupna i na internetu). 6 metrový ocelový a nerezový archanděl Rafael na motocyklu (autorka Irina Rosc) byl vztyčen je na tzv. Jubilejní louce -nedaleko od místa tragické nehody - roku 2009…
eibenstein7.jpg
eibenstein7.jpg (30.65 KiB) Zobrazeno 6403 x
eibenstein8.jpg
eibenstein8.jpg (24.49 KiB) Zobrazeno 6402 x

Co dodat závěrem? Všechny uvedené pamětihodnosti a akce by zřejmě nevznikly bez impulzu místního pokrokového faráře (a nadšeného bikera), stále vitálního otce DDR Joachima Angerera (81). Ten zde v malinké farnosti Eibenstein (tvořené šesti obcemi s celkem cca 220 lidmi), působí celý život, s výjimkou několika let, kdy (jako hospodářský a lesní správce a později i jako jeho 56. opat) řídil nedaleký významný klášter premonstrátů v Gerasu… Nejsem věřící člověk, nebo jak se říká – nemám dar víry, ale tohle místo na mě hodně zapůsobilo. Budete-li mít cestu kolem Dyje, zastavte se i v Eibensteinu.

Zpět na “Zahraniční cestování”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů